Müzik Alzheimer Hastalarına Destek Olabilir mi?
A-DORA Huzurevi yıllardır Müzik Terapi uygulamalarını devam ettiriyor. Son dönemde ise Müzik Terapi’sini daha kurumsal bir hale getirdik. Alzheimer ve Demans hastaları ile iletişim kurmanın muhteşem bir yolu olan müzik ve “müzik terapi” nedir? “Müzik terapi” ne işe yarar?

Araştırmalar müzik dinlemenin ve müzikle uğraşmanın, Alzheimer hastalığı ve diğer Demans tipleri olan insanlarda duygusal ve davranışsal yararlar sağladığını göstermektedir. Müzikal anılar Alzheimer hastalığında genellikle korunur. Çünkü müzikal belleğe bağlı olan beyin bölgeleri göreceli olarak daha az etkilenir.
Müzik Davranışlar Üzerinde de etkili!
Müzik sadece hafıza üzerinde etkili değildir. Alzheimer ve Demans hastalarında müzik terapisi yaşam kalitesini, bilişsel işlevi, duygusal iyilik halini, dil becerilerini geliştirirken depresyon, kaygı ve ajitasyonun azalmasına yardımcı olur.
Bu konuda yapılan bir araştırma arka planda müzik çalındığında, Demans hastalarının daha neşeli ve daha konuşkan hale geldiklerini, etraflarına karşı daha az saldırganlık ve ajitasyon içinde olduklarını göstermiştir.
Müzikle yapılan etkinliklerde daha iyi sonuçlar alınması dikkat edilmesi gereken bazı konular şöyle sıralanabilir.
• Müzik tercihlerini düşünün. Bakımıyla ilgilendiğiniz kişi ne tür müzikten hoşlanır? Hangi müzik ona mutlu anlarını hatırlatır?
• Ruh halini ayarlayın. Yemek veya hijyen gibi diğer etkinlikleri yaparken de müziği ruh halini dengelemek için kullanabilirsiniz.
• Aşırı Uyarımdan Kaçının. Müzik çalarken rakip seslerden kaçının. Televizyonu kapatın. Dış seslerin odaya dolmasına engel olun. Eğer müzik dinliyorsa, reklamlarla kesilmeyen bir kanaldan olmasına dikkat edin.
• Hareketi Teşvik Edin. Müziğe alkışla veya ayak vuruşlarıyla müziğe katılmaları için teşvik edici olun. Mümkünse onlarla dans edin. Eğer müzik yapıyorsanız katılımcı olmalarını sağlayın
• Tepkilerine Dikkat Edin. Eğer belli şarkılardan hoşlanıyorlarsa bunları daha sık çalın veya belli bir müzik türüne olumsuz tepki veriyorsa başka bir şey seçin.
A-DORA’da her Perşembe sakinleri için sertifikalı müzik terapisti eşliğinde “Müzik Terapi Etkinliği” düzenliyoruz. Her geçen gün sakinlerimizdeki gelişmeyi mutlulukla takip ediyoruz.