İnme bir çeşit “beyin krizi”dir. Herhangi bir zamanda herhangi birinin başına gelebilir. Yaş, cinsiyet gibi değişkenler çok önemli farklar doğurmaz.
Beynin bir bölgesine kan akışı kesildiği zaman ortaya çıkar. İnme sırasında ölen beyin hücreleri nedeniyle, hafıza ve kas kontrolü gibi beynin o bölgesi tarafından kontrol edilen yetenekler kaybolur.

İnmenin nasıl bir etki yaratacağı, beynin hangi bölgesinde gerçekleştiği ve beynin ne kadar hasar gördüğü sorularının cevaplarıyla ulaşılabilir. Örneğin, küçük bir inme geçiren bir kişide sadece kol ve bacaklarda geçici güç kaybı olabilir. Daha güçlü durumlardaysa, vücudun bir tarafında kalıcı olarak felç olabilir, konuşma kabiliyeti kaybedilebilir. Bazıları tamamen iyileşebilidiği gibi, inme geçirerek hayatta kalanların üçte ikisinde kalıcı bir sakatlık gerçekleşir.
Rakamlarla İnme;
Ülkemizde her sene yaklaşık 250.000 kişi felç geçiriyor
Koroner kalp rahatsızlıklarını takiben ikinci en sık ölüm nedenidir
Her 14 dakikada bir kişi İnme nedeniyle hayatını kaybediyor
Bu vakalar %80’e kadar önlenebilir!
İnme’nin tipleri
1. Hemorajik İnme
Beyinde bulunan bir anevrizmanın patlaması veya zayıflamış bir kan damarının sızıntısı ile oluşur. Daha az görülen ancak en sık ölümle sonuçlanan vakaların olduğu inme çeşididir.
İntraserebral kanama ve Subaraknoid hemoraji olmak üzere iki tip hemorajik inme vardır.
2. İskemik İnme
Beyne kan taşıyan damarlardan birinin tıkanması ile gerçekleşen inme türüdür. Yüksek tansiyon bu tür inmelerin önemli risk faktörünü oluşturur. Tüm inmelerin yaklaşık %85’i bu tiptedir.
Embolik ve Trombotik inme olarak iki şekilde gerçekleşebilir.
Tüm dünyada en çok ölüme veya yetişkin sakatlığına sebep olan rahatsızlıklardan olmasına rağmen ne yazık ki pekçok efsaneyle sarılmıştır. Bu nedenle bir efsane/gerçek tablosu oluşturmayı uygun gördük.

İnme Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar!
EFSANE
GERÇEK
İnme Önlenemez
İnme %80′ kadar önlenebilir
İnme Tedavisi Yoktur
İnme belirtileriyle karşılaştığınızda hemen 112’yi arayın. Tedavisi mümkün olabilir.
İnme sadece yaşlılarda olur
İnme herhangi bir yaşta, herhangi birinin başına gelebilir
İnme kalpte olur
İnme bir beyin krizidir.
İnme nadir olur
Ülkemizde her 14 dakikada bir kişi inme nedeniyle hayatını kaybediyor. Koroner kalp hastalıklarından sonra en fazla ölüme sebep olan rahatsızlıktır.

A-Dora Huzurevleri – Bakım Üniteleri, Demans, Elzheimer, Parkinson gibi geriatrik rahatsızlıkların yanı sıra İnme konusunda da uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.