Araştırmalar, gluten’in hafıza kaybına neden olmak, Demans ve Alzheimer hastalığı riskini arttırmak gibi yan etkilerinin olduğunu ortaya koyuyor.
Sabahları yediğimiz poğaçanın ya da makarnanın ne önemi olabilir ki! Tekrar düşünün. Buğday da Çölyak* hastalığı veya gluten hassasiyeti olmayanlar için bile tehlikeli olabilecek miktarda glüten vardır.
Son 30 yılda Çölyak hastalığı dört kattan fazla artış göstemiştir. Nüfusun yaklaşık %10’unda gluten intoleransı görülmektedir. Bu oranlar glutensiz bir diyet uygulamanın beyin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Gerçek şudur ki; gluten intoleransı veya Çölyak hastalığı olanların içinde sindirim sorunlarından veya mide ağrılarından şikayetçi olanlar oldukça küçük bir azınlıktır. Gluten intoleransı olanlar için gluten, hafıza kaybı ve biliş de dahil olmak üzere semptomların ortaya çıkmasından önce, yıllarca beyinde sessizce hasara yol açabilir.
Çalışmalar Çölyak hastalığının gelişiminde rol oynayan transglütaminaz enziminin aynı tipinin, Alzheimer ve Parkinson hastalığının gelişiminde de rol oynadığını göstermektedir.
Ayrıca glutensiz diyetlerin bazı Demans belirtilerinin ortadan kalmasına sebep olduğu gözlemlenmiştir.
Diyetinizdeki gluteni kesmek, pek çok nedenden dolayı denemeye değer.
*Çölyak: İnce Bağırsakta, giderek kronikleşen Protein ve Karbonhidrat hassasiyetidir.