Demans, düşünce, davranış ve hafızada sorunlara sebep olarak giderek kötüleşen beyin rahatsızlığıdır.
Demans tek başına hastalık değil bir sendromdur, belirtileri birkaç beyin hastalığında sıklıkla görülür ve zamanla da kötüleşir.
İlaçlar bazı Demans türlerinde etkiyi yavaşlatabilir, semptomların daha hafif seyretmesine yardımcı olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bazı Demans türlerinin bilinen bir tedavisi yoktur.
Demans’ın çok farklı türleri vardır ve uygulanan tedaviler bireyin sahip olduğu türe göre değişim gösterir.

ALZHEIMER
Uzmanlar Demans hastalarının %60 ila %80’inin Alzheimer olduğunu düşünüyor. Çoğu kişi içinde Demans denince akla gelen rahatsızlık Alzheimer’dir.
Alzheimer hastaları ilk başlarda hafif daha sonra ağırlaşan bir şekilde, hafıza kaybı, planlama, çalışma sıkıntıları yaşarlar.
VASKÜLER DEMANS
Nedeni geçirilen büyük bir felç veya hiç fark ettirmeden yaşanan bir inme olabilir.
Belirtiler beynin inmeden ne kadar etkilendiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Alzheimer hastaları hafıza sorunları yaşarken, Vasküler Demans daha çok kötü kararlar ve kişisel organizasyon konusunda sıkıntılarla kendini gösterir.
Ayrıca konuşma ve anlamada sorunlar, yürüme sorunları, sürekli bir kafa karışıklığı görülür.
LEWY CİSİMLİ DEMANS
Lewy cisimcikleri, bazı insanların beyninde oluşan bir proteinin mikroskobik birikintileridir. Onları keşfeden bilim adamının ismini almışlardır. Genelde ileri yaşlarda görülür. Ancak yaş aralığı oldukça geniştir. Daha genç yaşlarda da ortaya çıkabilir.
Lewy Cisimli Demans bu proteinlerin beyin korteksinde birikmesiyle ortaya çıkar.
Düşünme ve karar verme sorunları
Hafıza sorunları
Halüsinasyonlar
Olağan dışı uyku aktivitesi
Titreme, hareketlerde yavaşlama, yürüme zorluğu ile kendini belli eder.
PARKİNSON
Sinir sistemi bozukluğu olan bireylerin %50 ila %80’nde zamanla ortaya çıkabilir. Parkinson’un ortaya çıkışından yaklaşık 10 sene sonra bunama belirtileri başlar. Parkinson Lewy Cisimli Demans’a oldukça benzer. İki koşulda da beyinde Lewy Cisimleri belirtisi vardır.
KARIŞIK DEMANS
İki Demans türünün bir arada ortaya çıkmasıdır. En yaygın kombinasyon Alzheimer ve Vasküler Demans’tır

FRONTOTEMPORAL DEMANS
Planlama, duygular, konuşma ve hareketi kontrol eden beyin bölgelerinde hücre hasarı oluşmasıyla ortaya çıkar. Hastalık sıklıkla orta erişkinlik yaşlarında, 40- 60 yaşları arasında ortaya çıkar, ancak gerçek yaş aralığı çok daha büyüktür. 20’li yaşlardan başlayarak görülebilir.
Kişilik ve davranış değişiklikleri
Konuşma esnasında doğru kelime seçiminde sıkıntı çekme
Sallanma ve denge problemi
Kas spazmlarıyla kendini gösterir.
HUNTINGTON
Genetik bir kusurdur. Doğumda Huntington genine sahip olunsa bile 30 ila 50’li yaşlara kadar herhangi bir belirti ortaya çıkmaz.
Düşünme, bellek, muhakeme, planlama ve organizasyon yeteneklerinde oluşan sorunlar ve diğer ortak bazı Demans belirtileri görülür.
CREUTZFELD-JAKOB
Beyindeki normal proteinlerin, prion denilen proteinlerle anormal şekilde katlanmaya başlamasıyla ortaya çıkan nadir bir durumdur. Ani, hızlı bir şekilde kötüye giden Demans semptomlarına yol açabilir.
HİDROSEFALİ
Beyinde sıvı birikmesiyle ortaya çıkar.
Yürüme ve denge problemleri, konsantrasyon kaybı, kişilik ve davranış değişiklikleri görülebilir.
Bazı semptomlar beyinden ekstra sıvıyı boşaltarak tedavi edilebilir.
WERNICKE-KORSAKOFF SENDROMU
Bu bozukluğa vücutta ortaya çıkan ciddi B-1 vitamini eksikliği neden olur. Sıklıkla, uzun süredir yoğun şekilde alkol sorunu yaşayanlarda görülür.
Bu durumda en sık rastlanan semptom, hafıza sorunudur. Problem çözme ve düşünme becerileri genellikle etkilenmez.