Yapılması gereken bazı şeyleri hepimiz yapıyoruz. Ancak yine hepimiz yapılmaması gereken pek çok şey de yapıyoruz ve beynimizi üzüyoruz.
İyi Uyuyun
Örneğin uykusuzluk Alzheimer ve Demans dahil olmak üzere pekçok rahatsızlığa sebep olabilir. Eğer uyku probleminiz varsa, akşamları çay, kahve, alkol gibi içeceklerden uzak durmaya geyret edin. Elektronik eşyalar ile olan ilişkinizi düzenleyin ve uyku öncesi ritüelleri oluşturun. Uyku en büyük yardımcınız olacaktır.
Gerçek Dostlarınız Olsun
Facebook üzerinde kaç arkadaşınız olduğu değildir. İnsanoğlu bağlanma duygusuna ihtiyaç duyar. Sadece birkaç yakın ve gerçek dosta sahip olanlar bu ihtiyacını karşılar, daha mutlu ve daha üretken olurlar. Ayrıca Alzheimer, Demans, Parkinson ve inme gibi rahatsızlıklardan muzdarip olmaları daha az olasılıktır. Kendini yalnız hissettiğinizde sosyal medyayı değil arkadaşlarınızı arayın. Onlarla yeni etkinliklere katılın.

Yemğiniz En Güzelinden
Beynin öğrenme, hafıza ve zihinsel sağlıkla ilgili bölümleri, diyetlerinde hamburger, patates kızartması, patates cipsi ve zararlı içecekler bulunan insanlarda daha küçüktür. Bir dahaki sefer canınız tosba dolusu cips çektiğinde bir avuç fındık yiyin.
Müziğiniz En Kalitelisinden Olsun
30 dakika gereğinden yüksek seslere maruz kalanlarda kalıcı duyma kayıpları oluşabilir. Ancak sadece kulaklarınız değil, özellikle yaşlılarda duyma kaybı, Alzeheimer ve beyin dokusunda bozulmalarla bağlantılıdır. Bu nedenle cihazınızın sesini kısın ve birkeç saatten fazla sürekli dinlememeye dikkat edin.
Hareketli Olun
Hareketsizlik süresiyle bunama arasında doğrusal bir orantı vardır. Ne kadar uzun süre hareketsiz yaşarsanız bunama olasılığını o kadar artar. Ayrıca Alzheimerle bağlantılı olabilecek diyabet, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi sıkıntılar da yaşayabilirsiniz. Haftada sadece üç gün mahallede güzel bir yürüyüş veya bahçede geçirilecek yarım saat çok önemlidir.
Sigara İçmeyin
Zararlarını biliyorsunuz. Halen içiyorsunuz. İçmeyin
Aşırı Yemek Yamayin
Doğru türde yiyecekleri bile aşırı tüketirseniz, beyninizin düşünce ve hafıza ağlarında sorunlar ortaya çıkar. Uzun süre aşırı yemek, diyabet, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına da sebep olur. Bunlar da özellikle Alzheimer ile doğrudan bağlantılıdır.
Çevreniz Aydınlık Olsun
Yeterince doğal ışık almazsanız depresyona girebilir ve beyninizi yavaşlatabilirsiniz. Araştımacılar güneş ışığının beynin iyi çalışmasına yardımcı olduğunu göstermişlerdir.