Aileden birine Alzheimer teşhisi konduğunda bireyler kendilerini büyük bir çıkmazın içinde bunalmış hissedebilirler. Sürekli ilerleme eğilimindeki, aileyi duygusal ve maddi olarak zorlayan bu hastalığa karşı hazır hale gelmek zaman alabilir.
Hastalık hakkında doğru bilgiye sahip olmak bu zor zamanı atlatmakya yardımcı olabilir. Alzheimer’lı pekçok kişi teşhis aşamasında yaşadığı sıkıntılı dönemden sonra; kesin teşhis konulup hastalık hakkında doğru bilgiye sahip olunca bir rahatlama hissi duymaktadır.

Aile bireyleri de hastalığın niteliğini anlayıp kabul ettikten sonra, gelişmeler daha hazır olabilir ve daha iyi yaşayabilir. Daha önce alınan kararladan farklı olsa bile zevkli ektiviteler yaparak hayatın tadını çıkarmaya vakit olacaktır. Bu süreç aynı zamanda önemli palanlar yapmak ve gelecekle ilgili doğru kararlar almak için kullanılmalıdır.
Hastalıkla Nasıl Başa Çıkılabilir?
Tanı konulup, hastalıkla yaşama gerçeğine adapte olunduktan sonra onunla baş etmeye odaklanılabilir.
Bu süreçte;
Hastanın varlıklarının ve kişisel güvenliğinin sağlanması için gerekli adımlar atılmalıdır.
Hastalık süresince yaşam kalitesini arttırabilecek rekreasyon, fiziksel ve zihinsel aktiviteler tespit edilmelidir.
Alzheimer’lı bireyin ailesi ve çevresiyle olan ilişkilerinde karşılaşacağı değişimler ve bunlara karşı nasıl önlemler alınabileceği gözden geçirilmelidir.
Tedavi süreci ve sonrası ile ilgili maddi konular ayrıntılı olarak hesaplanmalıdır.
Süreçte destek alınabilecek kuruluşlar tespit edilmelidir.
Hastalığın ilerleyen süreçlerinde giderek artan ve derinleşen semptomlara karşı hasta ve aile için en sağlıklı tercih doğru seçilmiş bir huzurevi olacaktır.
Güvenlik, doğru ve kaliteli bakım, kaliteli bir yaşam standardı için profesyonel bir altyapıya ihtiyaç duyulacağı unutulmamalıdır.
A-DORA huzurevleri – Özel Bakım Üniteleri bu süreçlerin hepsinde size en doğru hizmeti verebilmek için çalışmaktadır.