ALZHEIMER BAKIMI
Alzheimer hastalığı teşhisi konulduktan sonra ilk dönemlerde genellikle yavaş ilerler. Ancak bu süreç zamanla hızlanır. Semptomlar sonuçta, bireyin hafızasını, davranışlarını, hareketlerini, konuşmasını, beslenmesini, idrar ve bağırsak fonksiyonlarını ve günlük temel görevlerini zayıflatır. Bu bireyler ne yazık ki her yönden bakıma muhtaç hale gelerek, aileleri ve sevdiklerini dahi tanıyamaz hale gelir.
Aile bireyleri, doğru tedbirleri almayı Alzheimer’ın ilerleyen aşamalarına kadar erteleyebilirler. Bunun değişik sebepleri vardır. Ancak bu tedbirlerin zamanında alınmaması muhtemelen, telaş, kriz ve kötü seçimlerle sonuçlanır. Hastalığın teşhisinden itibaren mantıklı araştırmalar yapmak doğru bir planlama geliştirmek ve sağduyulu kararlar vermek önemlidir. Bu kararların aile içinde görüşülmesi, tüm ailenin katılımıyla alınacak doğru kararların tereddütsüz uygulanması her açıdan olumlu sonuçlar üretecektir.

Hangi Tür Bakım En İyisidir?
Bu sorunun tek bir doğru cevabı yoktur. Alzheimer’in tipi, evresi ve diğer etmenler gözetilerek her aile için kendi doğruları tespit edilmelidir. Alzheimer’lı bir ebeveyne evde bakmak kuşkusuz zorlu bir deneyimdir. Alzheimer dışındaki Demans hastalıkları da dahil olmak üzere bakım yapan bireyler çok yıpratıcı bir dönem yaşarlar.
Alzheimer’in Erken Aşamaları
Tipik olarak demans veya Alzheimer hastalığı olan sevdiklerinize erken ve orta evrelerde ilk bakım seçeneği evde bakım olabilir. Birçok aile için ebeveynlerini evde tanıdık ve rahat bir ortamda, tanıdık rutinlere en az düzeyde zarar verecek şekilde tutma seçeneğini tercih edebilirler. Ancak bu durum, bakım hizmeti verenlerin, hiç alışık olmadıkları değişimlere, sevdiklerinde ortaya çıkan işlev kayıplarına ilk elden şahitlik etmeleri anlamını da taşır. Ayrıca doğru eğitime sahip olmayanlar için yanlış bakım ve davranış biçimleri geliştirme riski de taşır.
Alzheimer ile Demans’ın Orta ve Geç Aşamaları
Bu aşamalarda bakımevi veya huzurevi seçeneği en doğru seçenek haline gelir. Alzheimer konusunda uzmanlaşmış A-DORA gibi huzurevleri, bu bireyler için tasarlanmış tesisleri, güvenlik önlemleri, iyi yetişmiş personeli ile mutlaka değerlendirilmelidir.
İstanbul’da Uzmanlaşmış bakımevi veya huzurevi bulmak için çok uğraşmanıza gerek yok. Alzheimer Vakfı tarafından önerilen tek huzurevi ve bakımevi olan A-DORA üç şubesi, Alzheimer, Demans, Parkinson, İnme gibi geriatri hastalarına hizmet vermek için düzenlenmiş tesisleri, her şeyden önce uzman, tecrübe ve vicdan sahibi kadrosuyla hizmetinizde.